Kursy językowe za granicą jako mix nauki i wypoczynku? Poradnik co, jak, gdzie.


 Kwestia nauki języka obcego jest tak złożona i różnorodna jak my sami. Wiek,  zainteresowania jak i towarzystwo w jakim przebywamy ma ogromny wpływ – podświadomie jak i nie – na aspekt nauki języka obcego – każdego!

Najbardziej efektywny model nauki ewoluuje wraz z nami samymi i aby odkryć ten najlepszy trzeba poświęcić na na to kilka lat a czaesm i więcej. Kwestia prób i błędów jest tutaj czymś normalnym tak więc cierpliwość i wytrwałość będzie nam potrzebna na pewno. Oferta form nauki języków jest ogromna: kursy językowe w szkole różnymi metodami: Callana’a, Total Immersion, Heleny Doron, Berlitza czy  stricte egzaminacyjne kursy językowe: TOEFL i Cambridge, komfortowa nauka w trybie online czyli wszelkie kursy przez internet za pomocą popularnych platform e-learningowych oraz aplikacji do nauki języka na telefonie (np. darmowa polska LingLing w Google Play), specyficzne formy nauki jak np. SITA i prawdopodobnie najczęściej wybierana metoda czyli nauka z telewizji i radia już bezpośrednio. W kwestii nauki samodzielnej i zgodnej z naszymi zainteresowaniami polecane są programy zagraniczne jak BBC, CNN czy MTV.

Która z powyższych form nauki języka obcego jest najlepsza? Niestety nie ma takiej! Trzeba każdą metodę dostosować do własnych upodobań i jej efektywności. Dobrze jest wypróbować wiele z nich tylko po to aby znaleźć tą najbardziej nam odpowiadającą oraz postarać się łączyć je między sobą tak by różne nasze zmysły miały szansę na naukę języka w różnych sytuacjach. Tylko wtedy nauka języka obcego stanie się przyjemnością i nie przerodzi w nudę czy stagnację a wiadomości i umiejętności będą się uzupełniać wzajmnie nie powodując dalszej niechęci do kontynuacji nauki języka. Popularny za granicą Erasmus jest także ciekawym wyborem dla entuzjastów zarówno nauki jak i podróżowania jednocześnie. Dotacje uczelniane w wysokości około 500 Euro miesięcznie są dużą zaletą jednak jest to forma nauki trwającej minimim 1 semestr tak więc głównie dla tzw. „odważnych obieżyświatów” będących w stanie na taki okres opuścić kraj.

Alternatywą jak i dodatkiem dla wspomnianych form nauki języków mogą być kursy językowe za granicą czyli forma nauki w miejscu gdzie dany język jest powszechnie używany a nauka powinna przyjść sama – prędzej czy póżniej. Nie jest oczywiście zamiennik lecz wartościowe urozmaicenie nauki języka obcego i jego praktyczne i efektywne udoskonalenie – właśnie za granicą czyli tam gdzie jest to język powszechnie używany zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Rynek turystyki językowej systematycznie w Polsce rośnie i wzrost sprzedaży w skali 10% rok do roku nie jest już czymś żadko spotykanym. Rocznie z takiej formy nauki języka za granicą korzysta nawet około 50 000 kursantów z Polski co na średni koszt kursu językowego za granicą wynoszący ok. 4000 zł  jest już liczbą bardzo wysoką –  dane firmy Sprachcaffe Language Plus będącej organizatorem kursów językowych za granicą i właścicielem szkół językowych w 32 miejscach na całym świecie.

Oferta wyjazdów językowych oferowanych w Polsce stale się rozwija co świadczyć może niewątpliwie o rosnącym popycie na taką zagraniczną formę nauki języka obcego. Od ponad 40 lat młodzież z państw takich jak USA, Niemcy czy Chiny tak właśnie spędzają okres wakacji, efektywnie je wykorzystując na naukę kolejnego obcego języka w miejscu gdzie jest on językiem urzędowym. W Polsce moda na wakacje językowe za granicą dotarła nieco później gdyż około 10 lat temu jednak rynek wciąż nie jest dostatecznie rozwinięty a polskie społeczeństwo w tej kwesti nie do końca poinformowane.  Oferta firm organizujących kursy językowe za granicą ciągle więc ewouluje dostosowując się do potrzeb rodzimego rynku. Zapytaliśmy firmę Sprachcaffe o najważniejsze kwestie związane z nauką języka za granicą i tak….

Czym różni się taka nauka języka za granicą od kursów w Polsce:

 • 3 tygodnie nauki porównywalne jest z okresem jaki da nam 1 rok nauki  w Polsce
 • Bariera językowa przełamywana zwykle już po 2-3 dniach
 • Językiem obcym otoczeni jesteśmy 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu
 • Nauka pochłaniana jest spontanicznie i w bardzo praktyczny sposób
 • Liczba rodaków  za granicą nie przekracza 5%  a często jesteśmy jedynymi Polakami
 • Kurs za granicą jest efektywnie wykorzystanym okresem wakacji łącząc naukę i wypoczynek
 • Możliwość poznania języka, kultury i historii odwiedzanego państwa (całościowy aspek nauki języka obcego wraz z całym jego otoczeniem)
 • Wartościowy dodatek do naszego CV – w aspekcie inwestycji w przyszłość
 • Szansa na międzynarodowe kontakty (aspekt zarówno towarzyski jak i biznesowy)

Oferta firm językowych w Polsce:

Rynek turystyki językowej stale się rozwija więc oferta firm  organizujących wyjazdy językowe również jest modyfikowana. Ogólne tendencje i trendy można jednak w Polsce zauważyć.  Bezpośrednie odzwierciedlenie popularności nauki języków w Polsce widać również za granicą co dziwić nie powinno.

 • Numerem jeden jest  wciąż bezapelacyjnie język angielski.  Język ten wybierany jest za granicą głównie w:  Anglii (Londyn, Brighton, Bournemouth, Bristol), na Malcie (St. Julian’s, Silema, St. Paul’s Bay), w USA (Nowy Jork, Los Angeles), w Kanadzie (Ottawa, Montreal) i w Australii (Sydney). Nauka angielskiego za granicą to obecnie około 70 % sprzedaży kursów w Polsce.
 • Numerem dwa jest język niemiecki. W tym przypadku  tylko Niemcy (Berlin i Frankfurt) są liczącą się  destynacją za granicą. Austria i Szwajcaria niekiedy również oferowane jednak nie są one licznie wybierane, na co ma wpływ wyższa cena takich właśnie kursów. Nauka niemieckiego za granicą to ok. 10 % sprzedaży kursów w Polsce.
 • Kolejnymi językami chętnie w Polsce wybieranymi są hiszpański łacznie z francuskim co również odzwierciedla popyt na te kursy językowe za granicą. Język hiszpański to głównie popularna Hiszpania (Barcelona, Madryt, Majorka) jak i dużo droższe egzotyczne kraje: Kuba, Meksyk, Ekwador, Argentyna. Język francuski to w 90 % głównie Francja (Paryż i Nicea). Nauka hiszpańskiego i francuskiego za granicą to łacznie około 15 % sprzedaży kursów w Polsce.
 • Pozostałe 5% rynku turystyki językowej zajmuje nauka włoskiego we Włoszech (Rzym, Kalabria i Florencja), chińskiego w Chinach (Pekin i Szanghaj), arabskiego w Afryce (Maroko, Egipt).

Na co zwracać uwagę podczas wyboru firmy:

 • Czy jest to agent (Atas, JDJ, Glossa ) czy bezpośrednio organizator (Sprachcaffe, EF, Kaplan)
 • Jak długo firma istnieje na rynku w Polsce i ewentualnie za granicą
 • Ilu Polaków będzie na naszym kursie językowym za granicą
 • Średni wiek jak i narodowość innych kursantów
 • Posiadany wpis do rejestru organizatorów turystycznych, ubezpiecznie jak i wszelkie zezwolenia
 • Posiadane akredytacje: ALTO, FELTOM, WYSE, ISO, British Council
 • Opinie na forach (prawdziwe lub nie wciąż są wartościowym źródłem informacji)
 • Czy firma ma biuru czy jest tylko wirtualnie działającą spółką
 • Cennik jak i wszelkie niejasne dla nas klauzule w umowie
 • Ofertę zajęć dodatkowych, która jest w cenie kursu (wycieczki fakultatywne, imprezy, wyjścia wspólne) jak i tych możliwych do wykupienia dodatkowo ( liczne zajęcia sportowo – kulturalne)
 • Lokalizację szkoły jak i odległość miejsca zamieszania od miejsca naszej nauki

Trendy na rynku na rok 2013:

 • Malta może wyprzedzić Anglię w kwestii nauki angielskiego za granicą w tym roku z powodu niższej ceny, cieplejszego klimatu, równie wysokiego poziomu nauki angielskiego.
 • Wzrost zainteresowania prawdziwą egzotyką jak: Kuba, Meksyk, Ekwador, Kostaryka, Belize, Brazylia, RPA, Nowa Zelandia, Kenia, Singapur, Hawaje, Japonia.
 • Zwiększone zainteresowanie nauką języka chińskiego (!) i arabskiego
 • Rosnące zapotrzebowanie na kursy języków skandynawskich (szwedzki i norweski)
 • Kursy oferujące lokalne i tradycyjne zajęcia dodatkowe jak np. kursy gotowania we Włoszech, kursy gry w piłkę nożną w Anglii, naukę tańca na Kubie, kurs nurkowania na Malcie, kurs przygotowywania sushi w Japonii, kurs degustacji wina we Francji
 • Kursy  stricte biznesowe jak np. kurs pilotarzu w Anglii czy zarządzania i marketingu w USA

Aby wyjechać na kurs językowy za granicę warto zdobyć podstawy języka już w Polsce gdyż będzie to najbardziej efektywne i ekonomiczne wykorzystanie naszych finansów jak i całego okresu wakacji. Kurs językowe za granicą to koszt około 4000 zł a są też kursy prestiżowe kosztujące ponad 30 000 zł. Nasi kursanci są  osobami na różnym poziomie zaawansowania jednak zwykle podstawy językowe już mają dobre. Głowny cel jakim kierują się oni to chęć zyskania  akcentu jak i kontaktu z „prawdziwym” językiem obcym przez co najmniej  kilka tygodni pobytu za granicą. Ciekawe jest również to iż coraz częściej wyjazd za granicę traktowany jest jako inwestycja w przyszłość a nie tylko przygoda wakacyjna  podaje Sprachcaffe.

Artykuł powstał przy pomocy firmy Sprachcaffe – organizatora kursów z 7 języków obcych  za granicą m.in na Malcie, w USA, we Francji, w Hiszpanii i w Niemczech. Więcej informacji o Sprachcaffe tutaj.