Krzyż Celtycki (Celtic Cross)


Krzyż celtycki był czczony przez Celtów – ród waleczny, żyjący głównie w lasach, na polanach… na łonie natury.
Wierzyli oni, że krzyż daje im nadprzyrodzone siły, dzięki niemu nic im się nie stanie i każdego rywala są w stanie pokonać. Odzwierciedlało się to bohaterstwem i męstwem w walce. Do historii daleko sięgać nie trzeba by przekonać się o tym. Jako najlepszy przykład podać można historyczne zwycięskie boje Wallec’a ( niewątpliwie przyczyniające się do ostatecznego odzyskania niepodległości przez Szkotow ) i zjednoczonych klanów w walkach przeciwko Anglikom najeżdżającym północną część Wielkiej Brytanii.

Nad grobami Celtow również umieszczane były krzyże celtyckie, lecz nie po to aby podkreślić miejsce śmierci i ubolewać nad zmarłym, ale w celu dodania otuchy i wiary w zwycięstwo, by śmierć tego człowieka nie była na marne… za przykład posłuży nam tekst wyryty na tabliczce umieszczonej przy krzyżu celtyckim:

„Pod Ben Bulben”

„Tu, gdzie Ben Bulben łysy łeb obnażył,
Yeats leży w Drumcliff na cmentarzu.
Przy drodze wiekowy krzyż stoi.
Utarty napis marmuru nie zdobi;
Tylko na głazie wapiennym tej treści
Wyryto słowa, które sam kazał umieścić:
Tak samo chłodno spójrz
Na życie i śmierć
Nie wstrzymuj konia, jedź! ”

” W. B. Yeats – Under Bel Bulben ”

Zarówno przy śmierci jak i przy ożenku krzyż celtycki towarzyszył Celtom, gdyż wierzono że dodaje on nie tylko otuchy do walki ale pomaga pokonać wszystkie problemy napotykane w ciągu życia. Krótko ujmując krzyż ma za zadanie chronić a w razie potrzeby wybawić z opresji. Dla tych z Was których bardziej zaciekawiła postać tego krzyża zachęcam do kontaktowania się ze mną i wymiany informacji na jego temat.