Katarzyna Howard (1521 – 13.02.1542)


Katarzyna Howard była siostrą cioteczną drugiej żony Henryka VIII, Anny Boleyn. Pojawiła się na dworze w wieku około 19 lat jako dama Anny Cleves i nie ma wątpliwości, że pełna zapału, młoda dziewczyna przyciągnęła uwagę Henryka.

Wuj Katarzyny prawdopodobnie zachęcał ją by odpowiedziała na uwagi króla widząc w tym możliwość własnego awansu. Mógł on skorzystać z rozpadu małżeństwa Henryka z Anną Cleves jako szansy do pokonania Thomas’a Cromwell’a. Faktycznie, wkrótce po anulowaniu tego małżeństwa Cromwell został ścięty.

16 dni po rozpadzie małżeństwa z Anną, 28.07.1540, Henryk wziął sobie piątą żonę – Katarzynę Howard. Przeciw wszystkiemu co można zarzucić temu małżeństwu należy powiedzieć, że Katarzyna na nowo obudziła w Henryku chęć do życia. Henryk przybrał na wadzę i zajął się owrzodzoną nogą, która sprawiała mu ból.
Król nie oszczędzał na prezentach dla młodej żony i nazywał ją „różą bez kolców” lub „wielkim klejnotem kobiecości”. Jednak już w niecały rok po zawarciu małżeństwa pojawiły się pogłoski o niewierności młodej królowej. Można by próbować młodej dziewczyny, która szukała towarzystwa przystojnych i młodych mężczyzn w zbliżonym, do jej, wieku. Jednak takie postępowanie, nawet tylko w dworskich flirtach, było niebezpieczne dla królowej, tym bardziej, że pochodziła ona z potężnej rodziny, która miała wielu wrogów. na pewno nie pomógł jej fakt, iż jednego z swoich wielbicieli uczyniła prywatnym sekretarzem.
Do listopada 1541 zebrano wystarczająco dużo dowodów by arcybiskup Cranmer mógł poinformować króla o złym prowadzeniu się Katarzyny. Na początku Henryk nie chciał uwierzyć w oskarżenia, jednak zgodził się na dalsze śledztwo. Zebrane dowody wykazay, że królowa prowadziła rozwiązy tryb życia tak przed, jak i po ślubie. Tak jak jej krewna, i jedna z poprzedniczek, została ścięta. Egzekucja odbyła się 13.02.1542 w Tower Green. Katarzynę pochowano w pobliżu Anny, w Chapel St. Peter ad Vincula w Tower of London.