Leni Riefenstahl


Uważana przez wielu za kobietę przeklętą urodziła się 22 sierpnia 1902 roku w Berlinie. Na swoim koncie ma sztandardowe filmy wykonane dla Trzeciej Rzeszy, ale także fotografie rafy koralowej i reportaż o sudańskim plemieniu Nuba.

Do jej najbardziej znanych filmów należą ‚Das blaue Licht’ (1932), ‚Triumph des Willens’ (1934), ‚Olympia – Fest der Völker’ oraz ‚Olympia – Fest der Schönheit’ (1936-38).

Dzisiaj ponad 97 letnia babcia jako aktorka zadebiutowała filmem ‚Der heilige Berg’, jednakże prawdziwą popularność przyniósł jej ‚Der große Sprung’. W tym czasie zainteresował ją film od drugiej strony. Dzięki współpracy z reżyserem Arnoldem Franckiem zdobyła umiejętność posługiwania się kamerą oraz kierowania pracami reżyserskimi, co szybko zaowocowało założeniem własnej wytwórni filmowej. Pierwszym filmem wyprodukowanym przez ‚Leni Riefenstahl Studio Film’ był ‚Das blaue Licht’, wyróżniony srebrnym medalem na festiwalu w Wenecji. Ten sukces zwrócił uwagę innych przywódców NSDAP i Adolfa Hitlera. Po raz pierwszy spotkali się w roku 1932 i powiązała ich bliska przyjaźń, bazująca na wzajemnym szacunku. Tym sposobem zaczął się w karierze Leni Riefenstahl okres, którego wielu ludzi nie może jej wybaczyć do dzisiaj. Po przejęciu władzy Hitler zlecił jej nakręcenie filmu o zjeździe NSDAP w Norynbergii, na którym uchwalono m.in. ustawę o ochronie krwi i rasy niemieckiej. W ‚Triumph des Willens’ dzięki specjalnym ustawieniom kamery oraz niecodziennym ujęciom narodowi socjaliści zostają otoczeni aurą mitycznych bohaterów. Tą boskość (!) i wyjątkowość podkreśla nagromadzenie symboli charakterystycznych dla Trzeciej Rzeszy. Swastyki, flagi, czarny orzeł zostają zaakcentowane przez dodatkowe efekty muzyczne oraz grę światła. ‚Triumpf des Willes’ odznaczony został niemiecką nagrodą filmową oraz złotym medalem na festiwalu w Wenecji.

U szczytu kariery Leni Liefenstahl dostaje swoje największe zlecenie od Trzeciej Rzeszy: ma uwiecznić Olimpiadę w Berlinie (1936) na taśmie filmowej. W produkcję zostaje zaangażowana najnowocześniejsza technika i ogromne środki finansowe. Prace nad gotowym materiałem trwają 18 miesięcy. W efekcie powstają dwa filmy, będące apoteozą piękna ludzkiego ciała i siły człowieka. Oba filmy ‚Fest der Völker’ i ‚Fest der Schönheit’ zostają po raz pierwszy publicznie pokazane z okzaji urodzin Hitlera w 1938 roku. Za ten film Międzynarodowy Komitet Olimpijski odznaczył Leni Riefenstahl złotym medalem. Do produkcji kolejnego filmu ‚Tiefland’ zrekrutowani zostają Romowie z obozu koncentracyjnego. Prace przerywa jednak wojna i choroba reżyserki. Tak kończy się ten etap życia Leni Riefnstahl, którego wielu Niemców nie może jej do dzisiaj zapomnieć, przypisując jej cześć winy za wydarzenia z okresu Trzeciej Rzeszy.

Była tancerka, aktorka, pisarka, reżyserka obecnie zajmuje się przede wszystkim fotografią. Jej zdjęcia o plemieniu Nuba z Sudanu przyniosły jej tytuł ‚Michała Anioła Leici’, a zdjęcia raf koralowych opublikowane zostały w magazynie ‚Geo’.